Prezydent Kalisko-Ostrowskiego Klubu Fajki 2010 – Maciej Maciejewski od kilku lat uczestniczy w wydarzeniach kolekcjonerskich. Tylko w tym roku dwukrotnie odwiedził spotkania miłośników pojazdów zabytkowych w Jedlcu. Fajka sygnowana „Bentley”, ze zbiorów Macieja, stanowiła swego rodzaju przepustkę na te wydarzenia.
Ciekawym wydarzeniem w Kaliszu, jest Święto ulicy Niecałej organizowane przez właścicieli hotelu i restauracji „Komoda Residence”. Organizatorzy zgłaszają do miasta wniosek o zajęcie pasa drogowego i na tym kończą współpracę z miastem. Impreza odbywa się w pierwszą sobotę września (tak było również w tym roku) i gromadzi kolekcjonerów, pasjonatów, rękodzielników, organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne. Od początku podczas Święta ulicy Niecałej pojawiali się uczestnicy jak i mieszkańcy miasta poprzebierani w stroje sprzed 100 (i więcej) lat, tworząc niesamowity klimat. Fajka wpasowuje się tam znakomicie, a organizatorzy już w czerwcu dzwonią do Macieja, by przypomnieć o zgłoszeniu stoiska z jego kolekcją.
W połowie września (w tym roku 16 września) Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia”, zrzeszające kolekcjonerów z Ostrowa Wielkopolskiego i okolic, od kilku lat organizuje Ostrowski Dzień Kolekcjonera. Wydarzenie jest imprezą typowo kolekcjonerską. W tym roku około 25 kolekcjonerów pokazywało fragmenty swoich zbiorów w ostrowskiej synagodze. Obiekt ten od kilkunastu lat jest własnością miasta i stanowi miejsce wydarzeń kulturalnych. Wystawę odwiedzają mieszkańcy Ostrowa i okolic, często pojawiają się tam ostrowscy samorządowcy. W tym roku kolekcjonerów odwiedził i z każdym zamienił kilka słów przesympatyczny starosta powiatu Paweł Rajski.
Natomiast 22 października w Pleszewie odbyły się VIII Pleszewskie Spotkania Kolekcjonerskie. Tutaj jednak około połowy wystawców to rękodzielnicy. Impreza organizowana jest przez dwóch bardzo zaangażowanych facetów, a ponieważ jeden z nich jest nauczycielem, może liczyć na wsparcie szkoły, która udostępnia salę gimnastyczną oraz uczniów pomagających w ustawianiu stanowisk dla wystawców. Wśród odwiedzających tegoroczną imprezę, był również pleszewski Starosta Powiatowy.
W ostatnią niedzielę października (29 października) Maciej wziął udział w II Jarocińskim Dniu Pasjonata i Kolekcjonera. Nazwa doskonale odzwierciedla skład uczestników imprezy, kolekcjonerzy bowiem stanowili około jednej trzeciej wystawców. Większość stanowili wszelkiej maści rękodzielnicy oraz rekonstruktorzy. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się nie tylko z wieloma ciekawymi kolekcjami, mogli też podziwiać i kupić wyroby rękodzielników, jak również obejrzeć pokazowe walki rekonstruktorów.
Dla Macieja najważniejszy był fakt, że odwiedzający chętnie zapoznawali się z historią palenia tytoniu, z fajkami z różnych materiałów, jakie wykorzystywano do ich tworzenia, czy z kącikiem „etno”. Szczególne zainteresowanie budziły polskie fajki podhalańskie, a także afrykańskie oraz rzeźbione. Natomiast spore zdziwienie wśród odwiedzających budziły informacje o fajkowych zbiorach filatelistycznych, numizmatycznych czy filumenistycznych.
Czy warto wychodzić z takim projektem do ludzi niezwiązanych z fajką? Według Macieja – tak. Być może trzeba też częściej edukować nasze środowisko – szczególnie młodych stażem fajczarzy, dla których fajka to cybuch, a fajkę trzeba przepalić zamiast opalić.
Zdjęcia – z archiwum Macieja Maciejewskiego