Marek Stanielewicz, filar PC Wrocław i naszego fajczarskiego środowiska, artysta, kolekcjoner, znawca fajek i przedmiotów jej przynależnych, wykładowca akademicki, Kalumetowy Fajczarz Roku, przygotowuje nie lada spotkanie. Poniżej wszystkie dostępne w tej chwili szczegóły, nadesłane przez Marka.
Wystawa „Zmierzch epoki tytoniu” z kolekcji Marka Stanielewicza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu
czerwiec 2022
Program:
10 czerwca (piątek) 2022 roku, godzina 15.00 – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, ul. Grabiszyńska 148
Propozycja dla uczestników spoza Wrocławia.
Wystawa Wrocław 1945-2016 jest opowieścią o powojennych losach miasta i jego mieszkańców, którzy przyjechali z różnych stron Polski i kresów. Tysiące fotografii i oryginalnych, wyjątkowych eksponatów pokazanych w interesującej formie scenograficznej. Warto zobaczyć! Bezpłatne zwiedzanie wystawy głównej. Oprowadzenie kuratorskie – Marek Stanielewicz, który zaprojektował i zrealizował wystawę. Przy Zajezdni jest płatny parking, dojazd z centrum tramwajami 4, 11 i 24. Spotkanie przy wejściu o godzinie 15.00. Zgłoszenia chętnych na mail: marek@stanielewicz.pl, do 10 maja 2022.
11 czerwca (sobota) 2022 roku
godz. 10.00-12.00 – Domek Miedziorytnika, ul. Świętego Mikołaja 1, Wrocław
Punkt informacyjny spotkania i rejestracja zgłoszonych wcześniej uczestników. Uczestnicy otrzymają katalog wystawy, mapę centrum Wrocławia, identyfikator i niespodzianki. Zapraszamy na I piętro na herbatę, kawę i ciastko. Planujemy przygotowanie stoisk dla twórców fajek w Domku Miedziorytnika.
godz. 10.00-12.30 – Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Wrocław
Bezpłatne zwiedzanie wystawy „Zmierzch epoki tytoniu” dla osób towarzyszących i spoza listy uczestników. Proponujemy takie rozwiązanie z powodu obostrzeń covidowych, tj. ograniczenia liczby osób mogących jednocześnie zobaczyć wystawę po oficjalnym otwarciu.
godz. 11.00-11.45 – Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław
Propozycja dla uczestników spoza Wrocławia.
Grupa pierwsza. Bezpłatne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. W muzeum prezentowane są wystawy: „Rękopis Pana Tadeusza”, jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych przez ponad sto aplikacji. To zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.
„Misja: Polska”, to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.
„Pan Tadeusz Różewicz”, można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Spotkanie przy wejściu o godzinie 11.00. Zgłoszenia chętnych na mail: marek@stanielewicz.pl do 10 maja 2022.
godz. 11.45 – 12.45 – Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław
Propozycja dla uczestników spoza Wrocławia.
Grupa druga. Bezpłatne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Spotkanie przy wejściu o godzinie 11.45. Zgłoszenia chętnych na mail: marek@stanielewicz.pl do 10 maja 2022.
godz. 13.00 – 13.50 – Bazylika św. Elżbiety (kościół garnizonowy), północno-zachodni narożnik Rynku, za Domkiem Miedziorytnika, Wrocław
Specjalny koncert dla uczestników i gości na odbudowanych w tym roku wspaniałych organach barokowych. Przed koncertem słowo wstępne wygłosi organmistrz Andrzej Kriese, koordynator odbudowy i członek PC Wrocław. Spotkanie przy wejściu o godzinie 13.00.
Uroczyste otwarcie i zwiedzanie wystawy „Zmierzch epoki tytoniu” Marka Stanielewicza
godz. 14.15 – dziedziniec Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Wrocław
Ossolineum jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków kultury polskiej.
Program otwarcia:
- 14.15 – przywitanie gości przez przedstawiciela dyrekcji Ossolineum oraz autora wystawy
- dr Urszula Olbromska – wprowadzenie do wystawy
- rozdanie uczestnikom okolicznościowych fajek (ze stosownym napisem) – autorstwa Zbigniewa Bednarczyka, pamiątkowych ubijaczy, tytoniu i zapałek. Uczestnicy zostaną poproszeni o pojedyncze podchodzenie do mikrofonu, przedstawienie się z imienia i nazwiska oraz miejsca zamieszkania (nie klub), zapalają fajkę i pozostają na scenie. Jeśli będzie deszcz, otwarcie odbędzie się w auli (obok dziedzińca), ale bez symbolicznego zapalenia fajki
- 16.00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie (sale pod kopułą na pierwszym piętrze) dla uczestników z identyfikatorami. Być może odbędzie się to w grupach z powodu obostrzeń covidowych.
Wystawa zostanie pokazana w czterech salach. Pierwsza, to fajki współczesne ze szczególnym akcentem na twórczość fajkarzy z Przemyśla. W osobnych gablotach pokażę fajki Ludwika Walata, Ryszarda Kulpińskiego, Ryszarda Filara, Hennryka Worobca, Zbigniewa Bednarczyka, Marka Parola, Celiny i Tadeusza Polińskich oraz Bartłomieja Antoniewskiego. Chcę przypomnieć dzieło redaktora Zbigniewa Turka: wycinki z Przekroju – Fajka mniej szkodzi i jego znakomitą książkę oraz unikalne dokumenty prezydenta Pipe Clubu Fajka z czeskiego Cieszyna – Mariana Fajkusa. W jednej z gablot pokażę europejskie fajki współczesne, w kolejnej opakowania na tytoń, ubijacze zapałki i niezbędniki. Niewielkie drugie pomieszczenie to scenograficzny pokój palacza. Sala trzecia to spotkanie historycznych fajek drewnianych, porcelanowych i glinianych prezentowanych w formie instalacji. W ostatniej sali pod kopułą pokażę obiekty najbardziej różnorodne. Na środku dominanta całej ekspozycji – fajka Adama Mickiewicza ze zbiorów Ossolineum. Obok duża grupa fajek, cygarniczek i lufek z pianki morskiej, fajki afrykańskie, tabakierki, gilotyny do cygar. Opis nie wyczerpuje wszystkich cennych obiektów, które zamierzam pokazać na wystawie.
Informacje dla uczestników
serdecznie zapraszamy wszystkich fajkarzy i fajczarzy do Wrocławia
- Koszt udziału w spotkaniu – cena 80 zł od osoby.
- Zgłoszenia na marek@stanielewicz.pl + wpłata na konto: Mariusz Humecki, 91 2530 0008 2053 1033 4385 0001, „Wpłata koleżeńska” do 10 maja 2022 roku.
- Uczestnicy otrzymują: katalog wystawy, mapę centrum Wrocławia, identyfikator (uprawniający do zwiedzenia wystawy w Muzeum Pana Tadeusza oraz wystawy w Ossolineum z oprowadzeniem kuratorskim), pamiątkową fajkę z napisem Ossolineum 2022 autorstwa Zbigniewa Bednarczyka, okolicznościowy ubijacz, 3 gramy dobrego tytoniu, zapałki, certyfikat udziału w spotkaniu + niespodzianki.
- W programie nie przewidujemy wydzielonego czasu na posiłki. W Rynku i okolicach jest bardzo dużo różnorodnych restauracji, barów, kawiarni. Polecam tatara w „Przedwojennej” obok Domku Miedziorytnika. Po zwiedzeniu wystawy proponujemy posiłek w restauracji Uniwersytetu Wrocławskiego „Bazylia”, ul. Kuźnicza 42 oraz największy i tani schabowy lub treściwy żurek w barze w Hali Targowej (ul. Piaskowa 15, drugi bar po prawej, za kioskiem Ruchu).


