W piątek (21 kwietnia) w Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fajek zatytułowanej „Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa.” Poprzedziła je sesja naukowa, a zwieńczeniem były obchody 25-lecia Pierwszej Krakowskiej Loży Fajki i I Muzealny Turniej Fajczarski. Ten odbył się w… jednym z pomieszczeń Muzeum. Do wszystkich tych wydarzeń oczywiście będziemy wracać w obszerniejszych materiałach. Dziś tylko krótki sygnał co działo się w Krakowie nieopodal Wawelu.
Od pierwszych informacji nadesłanych z Krakowa przez Jakuba Puziuka z Muzeum Archeologicznego, który wymyślił wystawę, wiadomo było, że będzie to wydarzenie. Tak też było w rzeczywistości. Najpierw sesja, w czasie której z ust prezentujących referaty padło wiele ciekawych, nieznanych i ekscytujących informacji. Później dr Jacek Górski – dyrektor Muzeum, otworzył wystawę, składającą się z prawie 300 eksponatów, znakomicie zaaranżowaną i plastycznie i informacyjnie. Był to też czas na podziękowania za tę inicjatywę, którą Muzeum Archeologiczne zrealizowało przy współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Państwowymi Zbiorami Sztuk, a patronat honorowy objął nad nią Jacek Krupa – marszałek województwa małopolskiego, Rada Polskich Klubów Fajki i Pierwsza Krakowską Loża Fajki. Patronami medialnymi zostali TVP3 Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków, magazyn fajkowy Kalumet.
Zwieńczeniem obfitującego w ekscytujące wydarzenia dnia były uroczystości związane z 25-leciem Pierwszej Krakowskiej Loży Fajki, założonej przez ś.p. Janusza Terakowskiego, twórcę naszego czasopisma. Z okazji jubileuszu w dawnej muzealnej stolarni, odbył się I Muzealny Turniej Fajczarski, w której nagroda była fajka gliniana postaciowa, sprezentowana przez Marka Parola. Zdobył ją, paląc nieco ponad godzinę w specjalnej fajce prezydent PKLF – Tadeusz Polak.