Pierwszy raz w historii naszego kraju gościć w nim będą członkowie wielce szacownej, istniejącej od roku 1984, instytucji – Międzynarodowej Akademii Fajki (Académie Internationale de la Pipe) Jej przesłaniem jest „Propagowanie wiedzy o fajkach i prezentowanie jej możliwie w każdym momencie i w każdym miejscu na świecie”.Koncepcja zorganizowania sesji wyjazdowej Akademii, właśnie w Polsce, pojawiła się już na początku roku 2011. Wówczas nieformalne pytanie członka zarządu Akademii usłyszał Michał Morawski, jeden z dwóch Polaków zasiadających w tej szacownej organizacji (drugim jest Jacek Schmidt).

Od tego czasu znany polski kolekcjoner fajek, wspólnie z Piotrem Jakubowskim (gdańskim trafikantem, prezydentem GKF) oraz Edwardem Zimmermannem (znanym historykiem i kolekcjonerem fajek z Trójmiasta) poszukiwali miejsca, w którym mógłby się odbyć taki kongres. Wybrano Gdańsk – niekoronowaną stolicę polskiej fajki glinianej w jej najbardziej historycznej postaci.
Do trzech Polaków dołączyła w kilka miesięcy później dr Anna Ridovics, kustosz historycznej kolekcji fajek Muzeum Narodowego Węgier, członek zarządu Akademii.


Początkowo zakładano, że kongres odbędzie się równolegle ze słynnym Jarmarkiem Dominikańskim. Ostatecznie jednak zdecydowano, że członkowie Akademii Fajki spotkają się w Gdańsku-Wrzeszczu na sesjach plenarnych i dyskusjach panelowych, a także zwiedzaniu Gdańska, Gdyni, Sopotu i innych miejscowości od 26 do 28 września tego roku. A miejscem spotkań i konferencji będą gościnne wnętrza znanej wielu fajczarzom Villa Eva. Potwierdza to także oficjalny komunikat na stronie Akademii TUTAJ. Tam też widnieje szczegółowy program spotkania, które zatytułowane zostało „Ogień i woda: fajki jako symbol morskich stosunków handlowych”. Wynika z niego także i to, że swoje wykłady poprowadzi wielu znanych polskich specjalistów od fajek i ich historii.