Prowadząc „informacyjne remanenty” przyznajemy się do tego, że pominęliśmy dwie ważne i ważkie informacje, które dotarły do nas z odpowiednim oczywiście wyprzedzeniem z Krakowa. Obu naszych korespondentów – panów Michała Myślińskiego i Jakuba Puziuka bardzo przepraszamy i obiecujemy solenną poprawę. Ad rem jednak…

Michał Myśliński na bieżąco śledzi różne fajczarskiej wydawnictwa. Z reguły są to informacje dotyczące historii fajki i fajkarstwa, także fajczarstwa.
– W tomie „Rocznika Krakowskiego”, wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, ukazał się artykuł Moniki Paś (znamy ją ze znakomitej wystawy „Ars Fumida” w Muzeum Narodowym w Krakowie – przyp. – MJ), zatytułowany „Fajkarze krakowscy i ich prace w XIX wieku” (Rocznik Krakowski, tom LXXX, Kraków 2014, s. 219-222). Zapewne jego treść zainteresuje miłośników dawnych dziejów fajki w Polsce – napisał Michał Myśliński.


Natomiast druga korespondencja nadeszła z Muzeum Archeologiczne w Krakowie, z Działu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych, od Jakuba Puziuka.
– Informuję miłośników dawnych fajek, że od 18.11.2015 r. można oglądać w naszym Muzeum wystawę „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”, której znaczną kolekcję stanowią fajki odkryte podczas badań archeologicznych na terenie Lwowa. Wystawa czynna jest do marca 2016 roku – napisał Jakub Puziuk.
Po bardziej szczegółową informację odsyłamy na strony muzeum – TUTAJ.
Obu Korespondentom bardzo dziękujemy, a PT Czytelników zachęcamy zarówno do lektury jak i odwiedzenia wystawy.