międzynarodowy dzień fajczarzy

international pipe smoking day


II Międzynarodowy Dzień Fajczarzy

Fajowo w Zielonej Górze

(Inf. wł. 24.02.2009.)

Leszek Sosnowski - prezydent Zielonogórskiego Klubu Fajki - przekazał telefonicznie garść informacji z zielonogórskich, aż 2-dniowych, obchodów II międzynarodowego Dnia Fajczarzy.

- W załączeniu, tytułem wstępu, przesyłam foto pani Renaty Dancewicz, aktorki z serialu "Na Wspólnej", która brała udział w naszej imprezie w Zielonej Górze i jak widać paliła fajkę. Obchody Święta trwały u nas przez dwa dni i odbywały się w pubie "4 Róże dla Lucienne" oraz na stoku narciarskim. Dalsze informacje później - powiedział prezydent Sosnowski.

Z niecierpliwością więc czekamy na obiecaną płytę ze zdjęciami i filmem, bo - a powiedział nam o tym także prezydent Leszek Sosnowski - widać na nim największą na świecie fajkę... jeżdżącą na sankach...

Zresztą z zapowiedzi Leszka Sosnowskiego wynika, że tych atrakcji było znacznie więcej. Na pewno poinformujemy o nich obszernie po otrzymaniu korespondencji z Zielonogórskiego Klubu Fajki.

A przy okazji - zapraszamy także na stronę http://www.danpipe-club-wriezen.de redagowana przez Jerzego Grodka (Dan Pipe Wriezen), na której sporo nowości, a także nowa propozycja Jerzego, ujmująca klasyfikację osiągnięć poszczególnych fajczarzy, z rewelacyjnymi i zaskakującymi wynikami. 

Powrót>>>

 

 

II Międzynarodowy Dzień Fajczarzy

Od stolicy po Bałtyk

(Inf. wł. 23.02.2008.)

 

II Międzynarodowy Dzień Fajczarzy w Polsce na pewno zaliczany będzie do bardzo udanych. dziś tylko najkrótsza relacja z miejsc, które odwiedziliśmy w czasie tegorocznego święta.

Oczywiście najpierw TVP 1 i program "Kawa czy herbata?", w którym obok mistrza Henryka Worobca - prezydenta Przemyskiego Klubu Fajki oraz prezydenta PC Warszawa Zbyszka Filipka dane nam było uczestniczyć. To co przeżyliśmy zapadło w naszą pamięć na pewno do końca życia: niezwykłą atmosfera i magia telewizji - co się rozumie samo przez się, ale także przemiły stosunek do nas ludzi telewizji i ich autentyczne zainteresowanie naszym hobby. W tym miejscu ogromne słowa podziękowania dla Zbyszka Bednarczyka, który rzecz cała "zmontował" i był jednym z pierwszych bardzo serdecznych krytyków naszych poczynań na szklanym ekranie (http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/kawa-czy-herbata/wideo/fajczarze-a-fajkarze-jaka-to-roznica).

Ale to nie jedyny tego dnia głos o fajkach, fajczarzach i fajkarzach, który można było usłyszeć głośno i wyraźnie w Warszawie. Przez prawie 20 minut, w trzech blokach, w radiostacji warszawskich studentów - Radio Campus - mówił o tym wszystkim prezydent PC Warszawa Zbigniew Filipek. Trzech bloków jego opowieści można wysłuchać pod następującymi linkami: http://wyslijto.pl/plik/pelomx89w2, http://wyslijto.pl/plik/en1ohakcfz i http://wyslijto.pl/plik/y0z1x697o6.

Później był Gdańsk i wszystko to co zorganizował Piotr Jakubowski - prezydent Gdańskiego Klubu Fajki i właściciel trafiki "Gdański Salon Fajki". Było bankietowo, turniejowo, a nade wszystko - serdecznie i sympatycznie, przyjacielsko i bardzo ciepło.

Dziękujemy tez prezydentowi-prezydentów Henrykowi Rogalskiemu, który chyba w ogóle nie spał, by na bieżąco przekazywać, za pośrednictwem strony RPKF, informacje z tego co się działo w tak wielu miejscach naszego kraju.

Jednym słowem: wspólnie pokazaliśmy, ze fajczarz to brzmi dumnie, a ludzie ogarnięci fajczarska pasją... wcale nie są tacy źli, skoro nawet telewizyjna "Amelka" (suczka, która jest stała rezydentką studia, w którym nagrywana jest "Kawa czy herbata?" polubiła nas...

Dziękujemy za wszystkie sms-y, maile i telefony, które staraliśmy się odwzajemnić najserdeczniej i nadal odwzajemniamy.

Oczywiście do relacji z poszczególnych etapów podróży przedstawiciela naszej redakcji będziemy wracać w kolejnych aktualizacjach.

 

 

Prawie wszyscy uczestnicy finału trzydniowego święta fajczarzy w Gdańsku.

 

 

W telewizyjnym programie TVP 1 "Kawa czy herbata?" zrobiliśmy fajową zadymę.

 

Dzięki Piotrowi Jakubowskiemu w Gdańsku było uroczyście, sympatycznie i... przebogato. Świadczą o tym prezenty, które otrzymali zwycięzcy turnieju świątecznego (z lewej).

 

Zwycięzca turnieju świątecznego - Ryszard Ichniowski (PKLF) i Piotr Jakubowski przed wejsciem do swojego Salonu na gdańskim dworcu.

 

Rodzinna fota uczestników gdańskiego spaceru oraz zdjęcie najstarszej fajki znalezionej w Gdańsku, pochodzącej ze zbiorów Edwarda Zimmermanna.

 

Kilkusetletnie fajki z mini wystawy w Gdańskim Salonie Fajki (z lewej) i "świeżynka" mistrz Worobca, którą obdarował on prowadzących "Kawę...".

Powrót>>>

 

 

II Międzynarodowy Dzień Fajczarzy

O fajkach, fajczarzach i fajkarzach

w piątkowej "Kawie czy herbacie"

(Inf. wł. 18.02.2009.)

 

Popularny poranny program TVP 1 "Kawa czy herbata" włączył się w obchody tegorocznego II Międzynarodowego Dnia Fajczarzy. W piątek - 20 lutego - około godziny 7.21, przez 6 minut jego gośćmi będą: mistrz Henryk Worobiec - prezydent PC Przemyśl, Zbigniew Filipek - prezydent PC Warszawa i przedstawiciel naszej redakcji.

Wspólnymi siłami mamy zrobić największą fajczarską zadymę w historii tego programu.

A od godz. 10.00 w Gdańskim Salonie Fajki rozpoczną się ogólnopolskie obchody Dnia, zorganizowane przez Salon i Gdański Klub Fajki.

Powrót>>>

 

 

Gdańsk przygotowuje się na Międzynarodowy Dzień Fajczarzy 2009

(Inf. wł. 28.01.2009.)

 

Zapowiadane przez nas we wcześniejszej aktualizacji Kalumetu niezwykłe spotkanie w Gdańsku, z okazji II Międzynarodowego Dnia Fajczarzy, nabrało już realnych kształtów. Za Piotrem Jakubowskim - prezydentem Klubu Fajki Gdańsk i właścicielem Gdańskiego Salonu Fajki publikujemy szczegóły programu. Jednocześnie przypominamy, że spotkanie to to przede wszystkim kolejny pretekst do spotkania w przyjacielskim gronie i porozmawiania o wszystkim, zamanifestowania naszego innego zdania w sprawach, które dla polskiego ustawodawcy są "oczywistą oczywistością", nie zawierającego żadnych odcieni, nie uwzględniającego obecności w życiu społecznym różnych środowiski. To także spotkanie, które winno się zakończyć próbą sformułowania choćby najbardziej ogólnych wniosków, które w imieniu polskich fajczarzy - być może - zechce na ręce przedstawicieli odpowiednich władz, albo za pośrednictwem łamów Kalumetu czy innych stron, przekazać Rada Polskich Klubów Fajki. Tym bardziej, że gdańskie świętowanie odbywa się przy pełnym wsparciu Henryka Rogalskiego - prezydenta prezydentów, ma też bardzo mocne wsparcie Geerta Derkse - prezydenta CIPC i samej Rady.

Mamy więc niepowtarzalną okazję by w mieście, w którym fajka i tytoń stanowiły przez całe wieki powód do dumy, a nie wstydu, zamanifestować swoją odmienność. Skoro mają do tego prawo inni...

Namawiamy więc gorąco wszystkich, którzy w tych dniach będą mogli przybyć do Gdańska, choćby na kilka godzin, na rodzinne fajczarskie spotkanie. Im nas będzie więcej - tym lepiej. Dla nas, dla fajki, dla ludzi, którzy nie chcą łamać prawa, ale chcą by prawo pamiętało także o nich.

"Deklaracja z Vancouver" opublikowana przed rokiem przez kanadyjskich fajczarzy, może budzić uśmiech ze względu na swój lekko napuszony styl. Ale oddaje ona dokładnie i wiernie to, o czym mówimy od lat, o co staramy się także od dawna. Bo fajka to nie tylko relaks, ale przede wszystkim atmosfera, której nie wytworzy żaden inny przedmiot, zaliczany do gatunku tych, które przeznaczone są do używek. Fajka to rzecz, która sprawia, że życie jest piękniejsze i lepsze, bez konieczności uciekania się do ekstremalnych przeżyć. Fajka mniej szkodzi, fajka czyni cuda... Dowody staramy się publikować na naszych strona w każdej aktualizacji.

Fajka to także przedmiot, który łączy (a nie dzieli!) ludzi różnych profesji, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem, mówiących różnymi językami, mieszkających w różnych częściach świata. I wreszcie na zakończenie: paląc fajkę myśli się, myśli się i lepiej i dłużej...

 

Gdański Salon Fajki i Klub Fajki Gdańsk
zapraszają do udziału w obchodach
Międzynarodowego Dnia Fajczarzy
Gdańsk 20-22.02.2009 r.


Dzień 1 - piątek, 20.02.2009 r.
• godz. 10.00-17.00, Gdański Salon Fajki - Wystawa fajek ze zbiorów Edwarda Zimmermanna (w tym nieeksponowana dotychczas najstarsza fajka w Europie Wschodniej, z roku 1570, znaleziona na terenie Gdańska).
Dzień 2 - sobota ,21.02.2009 r.
• godz. 10.00-14.00, Gdański Salon Fajki
- Wystawa fajek ze zbiorów Edwarda Zimmermanna (w tym nieeksponowana dotychczas najstarsza fajka w Europie Wschodniej, z roku 1570, znaleziona na terenie Gdańska).
godz. 10.00-14.00, Gdański Salon Fajki - Prezentacja technologii produkcji fajek – fajkarze z Przemyśla, zwiedzanie gdańskiej Starówki, Centralnego Muzeum Morskiego - Wyspa Spichrzów, z kolekcją fajek i innych przedmiotów wydobytych z wraku szwedzkiego okrętu Solen zatopionego w bitwie pod Oliwą w 1627 roku.
godz. 19.00- 24.00, Villa Eva (Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Batorego 20) – bankiet oraz koncert zespołu jazzowy Roberta Jakubca - Bluss Band.
Dzień 3 - niedziela 22.02.2009 r.
INTEGRACJA KONESERÓW
Turniej w wolnym paleniu w fajce gdańskiej
Turniej palenia cygar
• Miejsce: Villa Eva Gdańsk Wrzeszcz, ul. Batorego 20
• Fajka: "Gdańska" wykonana przez mistrza Henryka Worobca
• Tytoń: na pewno dobry
• Cygaro: na pewno smaczne
• Opłata: bankiet - 80 zł, turniej - uczestnik 60 zł, osoba towarzysząca 30 zł
Program
• godz. 11,00 - rejestracja
• godz. 13.00 - obiad
• godz. 14. 00 - początek turniejów palenia fajki i cygara
• godz. 17.00 - ogłoszenie wyników, rozdanie nagród
• godz. 11.00-16.00 - prezentacja wyrobów producentów i dystrybutorów fajek i cygar
Zgłoszenia do 15.02.2009 r.
Piotr Jakubowski
+48 501 055 788
+48 501 626 726
+48 58 3053886
e-mail: salon@tabak.gdansk.pl
Maksymalna liczba miejsc: 80 (decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń), możliwość rezerwacji miejsc noclegowych w hotelach polecanych przez organizatorów.

Powrót>>>

 

 

II Międzynarodowy Dzień Fajczarzy w Gdańsku

(Inf. wł. 21.01.2009.)

 

Znany gdański trafikant, prezydent Klub Fajki Tabak - Piotr Jakubowski wystąpił z niezwykle cenną inicjatywą.

- 20 lutego przypada kolejny, drugi już Międzynarodowy Dzień Fajczarzy, czyli święto wszystkich tych, którzy fajkę uważają za niezwykły przedmiot, a palenie w niej tytoniu za pewien rodzaj celebracji i stylu życia. Tak jak napisano to w "Deklaracji z Vancouver" sprzed roku chcemy by ten dzień upłynął na spotkaniach z przyjaciółmi i bliskimi, rozmowach i miłych spotkaniach. Był dniem odpoczynku i relaksu. Momentem, w którym więzi przyjaźni będą ugruntowywane jeszcze bardziej. I wreszcie - byśmy jako środowisko zamanifestowali swoja jedność, w miarę mocno wyartykułowali swój pogląd, że różni nas bardzo wiele od tych, którzy palą papierosy - mówi Piotr Jakubowski. - Chcemy by tego dnia w Gdańsku spotkali się fajczarze z całej Polski. Będziemy palić fajkę, ale i cygara. Zapraszamy więc na nasze spotkania miłośników cygar.

Według wstępnych informacji przekazanych przez prezydenta Jakubowskiego 20 lutego (w piątek) szeroka akcja informacyjna rozpoczęłaby się w Gdańsku od specjalistycznych, ale przede wszystkim o charakterze przyjacielskim i integracyjnym, spotkań w Gdańskim Salonie Fajki. Następnego dnia - 21 lutego (sobota) - w "Villa Ewa" odbyłyby się turnieje fajczarski i cygarowy.

- I nie chodzi w tych turniejach o to byśmy od razu bili rekordy - dodaje Piotra Jakubowski - ale razem spędzili miło czas.

Prezydent Jakubowski poinformował także, że specjalne fajki z okazji II Międzynarodowego Dnia Fajczarzy wykona mistrz Henryk Worobiec.

Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli opublikować więcej szczegółów.

Jednocześnie zachęcamy wszystkie polskie kluby fajczarzy o nadsyłanie propozycji spędzenia tego dnia. Wszystkie opublikujemy, a także relacje opisujące atmosferę i przebieg II Międzynarodowego Dnia Fajczarzy.

Powrót>>>

 

 

Międzynarodowy Dzień Fajczarzy 2008

International Pipe Smoking Day 2008

(Inf. wł. 20.02.2008r.)

 

 „Fajka jest fontanną medytacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mądrości; a człowiek, który ją pali myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin”

 

"A pipe is the fountain of contemplation, the source of pleasure, the companion of the wise; and the man who smokes, thinks like a philosopher and acts like a Samaritan."

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Fajczarzy w TVP

(Inf. wł. 25.02.08.)

 

Regionalny wielkopolski program informacyjny "Teleskop" poinformował o MDPF. TVP Poznań. Była to relacja zrealizowana przez Marcelego Ucińskiego z TVP w czasie uroczystej klubowej kolacji w restauracji "Italia", zorganizowanej przez prezydenta Konińskiego klubu Fajki - Jerzego Wilczkowiaka.

Oto link do materiału filmowego (niestety, jakość dźwięku jest nienajlepsza, głośność trzeba ustawić na max): http://video2.v2.tvp.pl/2008/02/24/153266/film.asf

 

Powrót>>>

 

W Gorzowie też świętowano
Krzysztof Ozga - prezydent Gorzowskiego KF
(21.02.08.)

 

Spotkanie członków Gorzowskiego Klubu Fajki odbyło się w dniu 20.02.2008 roku, w Jazz Clubie „Pod Filarami”. A okazją był Międzynarodowy Dzień Fajczarzy.
W spotkaniu uczestniczyło sześciu fajczarzy. W ten sposób zainaugurowaliśmy cykl spotkań klubowych 2008 r. Głównym pretekstem spotkania był oczywiście ogłoszony Międzynarodowy Dzień Fajczarza.

W trakcie spotkania degustowaliśmy tytonie przywiezione przeze mnie z Liberca . Były to tytonie grupy Nineteen O` Four, mieszanki: vaninilla, cherry, original i whisky. Tytonie zostały zgodnie ocenione jako średniej jakości. Zaletą jest w miarę niska cena - 20-gramowa puszka tytoniu kosztuje 49 Kcs tj. około 7 zł. Ponadto w trakcie spotkania został ustalony plan pracy GKF na 2008 rok.

 

Alfred Kaczmarek i Bogdan Bielecki pana-prezydentowe prezenty degustowali z godnością.

 

 

Zdjęcia -K. Ozga

- Pojechać do Liberca i nie być w Harachowie? To wprost niemożliwe. Tym bardziej, że wybór tytoni spory i nie są aż takie drogie - twierdzi Krzysztof Ozga, prezydent gorzowskiego KF.

 

Podjęto również decyzję o licznym udziale członków Gorzowskiego KF Gorzów w turniejach we Wriezen oraz jubileuszowym turnieju w Sulęcinie. Została również zadeklarowana chęć udziału w Święcie Fajki w Przemyślu.

Blisko czterogodzinne spotkanie upłynęło szybko, w świetnej atmosferze, przy wspaniałej muzyce jazzowej, którą oczywiście zapewnił gospodarz klubu - prezes Bogusław Dziekański.

Niestety, zapomnieliśmy o zabraniu ze sobą aparatu fotograficznego. Jedyne zdjęcia pochodzą z aparatu w komórce.

Powrót>>>

 

 

Echa Międzynarodowego Dnia Fajczarzy 2008

(Inf. wł. 20.02.2008r.)

 

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki obfitował w wiele wydarzeń. Na pewno nasi Czytelnicy i miłośnicy niezwykłego przedmiotu będą chcieli podzielić się z nami relacja. Pierwsze życzenia już nadeszły. Nadesłali je Jacek Augustyniak (PC Warszawa), Ewa Sosnowska (Zielonogórski KF) oraz Andrzej Siwiński (sympatyk Konińskiego KF). Informację o MDPF 2008 podał portal regionalny www.konin.lm.pl oraz Radio Flash. Siła rzeczy jako pierwszą zamieszczamy relację z uroczystości w Koninie.

- Z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarzy życzę miłych chwil zadumy, refleksji
i dłuuuugich dymków w przyjaznej atmosferze osób, których łączy wspólne hobby.
Bijcie rekordy życiowe, zwyciężajcie - napisała Ewa Sosnowska (ZKF).

- Zaraz zaczynam palić faję - Jacek Augustyniak (PC Warszawa).

- Pozdrowienia w Międzynarodowym Dniu Palenia Fajki!! Naturalnie postanowiłem uczcić ten dzień fajką i ukochanym Danish Black Vanilla Mixture. Pozdrawiam - Andrzej Siwiński.

 

 

 

 

 

 

Na zaproszenie Jerzego Wilczkowiaka - prezydenta Konińskiego Klubu Fajki - licznie odpowiedzieli jego członkowie. O godzinie 18.00, 20 lutego, we włoskiej restauracji "Italia", na uroczystą kolację stawiła się większość klubowiczów. Przybyli rodzinnie. Samo miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. W ten symboliczny sposób świętowano Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki 2008, składając hołd Jerzemu Weberowi - właścicielowi "Italii" i Przyjacielowi konińskich fajczarzy, który odszedł niedawno od nas. Także była to forma uznania dla fajkarzy z Przemyśla i ich kolegów z Włoch, bez których na pewno nie byłoby tego święta.

- Zaproponowałem także by wszyscy zebrani podpisali się pod "Protokołem z Vancuover", wyrażającym nasz stosunek do rzeczywistości i głos, który powinien dotrzeć do innych - stwierdził prezydent Wilczkowiak. Wszyscy zebrani złożyli pod dokumentem swoje podpisy. świadkiem tego wydarzenia była nasza redakcja oraz TVP info.

Spotkanie w "Italii", w które wzbiło się tego wieczoru w górę wiele przesympatycznych i aromatycznych dymków, przebiegało w bardzo radosnej i bardzo rodzinnej atmosferze. Jego świadkami było wiele osób, w tym Anglicy, Holendrzy i Niemcy goszczący w Koninie.

Powrót>>>
 

 

Międzynarodowy Dzień Fajczarzy

International Pipe Smoking Day

(20.02.2008r.)

 

 „Fajka jest fontanną medytacji, źródłem przyjemności, towarzyszem mądrości; a człowiek, który ją pali -myśli jak filozof i postępuje jak Samarytanin.”

 

"A pipe is the fountain of contemplation, the source of pleasure, the companion of the wise; and the man who smokes, thinks like a philosopher and acts like a Samaritan."

 

 

   

Zdjęcie przedstawia oryginał posłania Comite Intenational des Pipe CIubs (CIPC) odczytane przez jej prezydenta Geert'a A. M. Derkse w Poznaniu,

w czasie Pucharu Świata 2005, które zapoczątkowało światowy ruch na rzecz uznania miłośników fajki za równorzędnych obywateli Ziemi.

- Nie jesteśmy obywatelami niższej kategorii - słychać coraz częściej na całym świecie.

Powrót>>>