redakcja


kalumet

aktualności

turnieje

fajki

rozmowy

zaproszenia

fotogaleria

galeria

felietony

linki

e-adresy

ankieta

archiwum

przepalona fajka

redakcja

english

Janusz TERakowski

jeżeli

 

 

list@kalumet.pl

 

 

Rada Polskich

Klubów Fajki

 

 

Amerykańska strona Bartłomieja Antoniewskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalumet - najstarsze i długo jedyne polskie pismo dla kolekcjonerów i palaczy fajek. Przekształcone z publikowanego wcześniej biuletynu Pierwszej Krakowskiej Loży "F" w Krakowie. Ukazuje się od stycznia '93. Wymyślił je i wydawał przez niemal 10 lat Redaktor Janusz TERakowski - fajczarz, poeta, prawdziwy krakus.

 

 

Kalumet - indiańska fajka o długim cybuchu z trzciny, zdobionym piórami i włosami kobiecymi oraz ornamentami symbolizującymi m. in. drogę życia moszczoną triumfami i porażkami. Główka fajki z czerwonego kamienia. Obrzędowa, używana przez Indian pólnocno-amerykańskich w trakcie uroczystości religijnych, "dyplomatycznych" i towarzyskich.
   Symbol pokoju i przyjaźni, po raz pierwszy spopularyzowany szeroko przez Karola May'a. Nawiązuje do starej kultury, nie skalanej jeszcze przez konkwistadorów. Funkcjonującej w zdecydowanie wyższej niż nasza harmonii z naturą, a ustępującej niewątpliwie przede wszystkim mniej zaawansowaną techniką zabijania.

 

 Internetowy Kalumet ukazuje się od roku 1998. Pierwszą jego wersję zaprojektował i pomagał prowadzić Redaktorowi Januszowi TERakowskiemu Jego syn - Jakub.

Każda (prawie) z wiadomości wpierw umieszczana jest na stronie nowości. Potem, gdy "spychana" przez nowsze zejdzie na dół strony - przenoszona jest na inne strony, zgodnie z tematem. Co pół roku strona jest archiwizowana.

 

Kalumet jest rocznikiem ukazującym się w zeszytach. Pierwsze zeszyty ukazywały się częściej: 9-11 numerów rocznie. Początkowo nie miały kolorowych stron, potem tylko sporadycznie no i bywały cieńsze. Pierwszy numer miał 8 stron. W latach 1998-2002 ukazało się ich po siedem, 20-24 stronicowych, w tym 4-8 barwnych każdego numeru.

 

Aktualne po powrocie do wersji papierowej Kalumetu

Prenumeratę przyjmujemy tylko roczną.
   Wpłacający w ciągu roku otrzymuje wydane już zeszyty rocznika.

Prenumeratorzy otrzymują Kalumet w pierwszej kolejności, przed klubami, trafikami etc. Organizujemy również konkursy i plebiscyty, nagradzając ich uczestników. W miarę potrzeb i możliwości służymy radami korespondencyjnie i "na łamach".
   Jeśli w czasie druku nadeszły nowe, terminowe informacje lub w inny sposób aktualne materiały - dołączamy suplement dla prenumeratorów.

Można również zamawiać zeszyty archiwalne.

Zeszyty z bieżącego rocznika rozprowadzamy jak archiwalne, ale w cenie zeszytu bieżącego. Pojedynczych zeszytów numeru bieżącego nie sprzedajemy. Detalem zajmują się współpracujące trafiki.

Życzymy sympatycznych rekreacji z fajką i Kalumetem.

Rocznie wydawanych jest nie mniej niż 6 numerów. Format A-5, 20 stron, kolorowe okładki, dwubarwny druk wewnątrz. Kalumet dostępny jest w prenumeracie, za pośrednictwem Klubów Fajki oraz we współpracujących trafikach.

Archiwalne numery drukowanego Kalumetu (do tej pory ukazały się jego 82 numery) można nabywać jedynie jako odbitki ksero, od numeru 1. ze stycznia '93.

 

  Redakcja nie zwraca nadesłanych materiałów i zastrzega sobie prawo adiustacji, zmian stylistycznych, skrótów oraz nadawania tytułów. Wszystkie nadesłane materiały traktujemy jako nadesłane do bezpłatnej publikacji.

Wszelkie nie podpisane materiały oraz wyniki zawodów, można publikować, za podaniem źródła. Do podpisanych prac - prawa autorskie posiadają autorzy.

 

Kalumet -  pismo miłośników, kolekcjonerów i sympatyków fajki jest rocznikiem, ukazującym się w obecnej chwili wyłącznie jako strona internetowa www.kalumet.pl. W wersji papierowej ukazywać się będzie w 6 zeszytach, których cenę poda wydawca przed drukiem kolejnych numerów.

Wydawca: Regionalna Agencja Informacyjna RAi Konin, ul. Akacjowa 22, 62-507 Konin, tel: 502-499-769.

Redaktor naczelny: Mirosław Jurgielewicz

Powrót>>>


 

Kalumet

- pismo miłośników, kolekcjonerów i sympatyków fajki

www.kalumet.pl

Copyright © 2007 by RAi Konin

All Rights Reserved

Wydawca - Regionalna Agencja Informacyjna RAi

ul. Akacjowa 22, 62-507 Konin

list@kalumet.pl

ISSN 1234-2378

 

Wszelkie prawa zastrzeżone - wykorzystanie jakichkolwiek materiałów

i zdjęć bez zgody wydawcy stanowi naruszenie prawa.