Jak już zapowiadaliśmy wcześniej do Gdańska zawitali członkowie L’Académie Internationale de la Pipe (AIdP), a wśród nich Jacek Schmidt – obok Michała Morawskiego – jeden z dwóch Polaków członków tego szacownego gremium. Kongres trwał od 25 do 29 września 2012 roku.
Akademia powstała przed 28 laty, stąd i Kongres nosił taki sam numer porządkowy. Założył ją Francuz André-Paul Bastien. Początkowo swoją siedzibę miała we Włoszech, by w roku 1992 przywędrować do Francji. Od roku 2008 zaś jej biura znalazły gościnę przy Uniwersytecie w Liverpoolu – Wydziale Archeologii Klasycznej i Egiptologii. Jej członkowie – zgodnie z założeniami ujętymi w statucie – zajmują się szeroko rozumianą promocją wiedzy oraz poszukiwaniami związanymi z fajkami do palenia tytoniu, z praktycznie każdej epoki, każdej części świata, kultury, każdego wyrazu artystycznego, nauki, uwarunkowań socjologicznych i etnograficznych.
Kongres w Polsce dotyczył w szczególności fajek glinianych. Poświęcone im były wykłady i prezentacje polskich naukowców jak i członków Akademii.
O fajkach w Polsce mówili: dr Joanna Dabal z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, Magdalena Bis z Instytutu Archeologii i Etnografii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Monika Paś z Muzeum Narodowego w Krakowie – twórczyni słynnej wystawy „Ars Numida” oraz dr Michał Myśliński z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Bardzo interesujące wykłady wygłosili także członkowie AIdP, a wśród nich Toni Pascual z Hiszpanii, który mówił o fajkach kolonialnych, prezentując m.in. oryginalne przykłady fajek datowanych na rok… 1100 (sic!) oraz Barney Suzuki z Japonii – prezentujący wnioski ze swoich badań nad początkami palenia tytoniu w Chinach.
Wszystkie referaty i wykłady na pewno znajdą się w roczniku wydawanym przez Akademię. Dotyczyły one fajek z W. Brytanii, Irlandii, Niemiec, Holandii, Turcji, Serbii, Ukrainy, Karpat, basenu Morza Adriatyckiego, kolekcji znajdującej się w Muzeum Narodowym Węgier (dr Anna Ridovics) czy drewnianych z ostatniego okresu epoki wiktoriańskiej.
Uczestnicy Kongresu Akademii mieli także możliwość zwiedzenia Trójmiasta oraz zapoznania się z wystawą „Fajka jako dzieło sztuki”, prezentującą zbiory dziesięciu kolekcjonerów tego przedmiotu i Andrzeja Haleniuka – właściciela największej na świecie kolekcji znaczków i wydawnictw pocztowych poświęconych fajce.W jej powstaniu w Muzeum Miasta Gdyni trudne do przecenienia zasługi ma Edward Zimmermann – jeden z największych znawców fajki glinianej w Europie.
Miłym zaskoczeniem, źródłem wielu niespotykanych wcześniej wrażeń, okazał się turniej fajczarski, który w wykonanych przez siebie, specjalnie na tę okazję, fajkach zorganizował mistrz Zbyszek Bednarczyk. Wygrał go znany z międzynarodowych sukcesów Toni Pascual, który 1,5 grama tytoniu palił przez 01:11:11!
Nad całością czuwał niezastąpiony w takich sytuacjach trafikant z Gdańska, prezydent Gdańskiego Klubu Fajki, właściciel Salonu Tabak – Piotr Jakubowski. To dzięki jego staraniom uczestnicy Kongresu wyjechali z Gdańska z niezapomnianymi wrażeniami oraz replikami XVI-wiecznych gdańskich glinianych (najstarszych w Europie Środkowej) fajek, wykonanych przez Marka Parola.
Zaś Villa Ewa, tak dobrze znana fajczarzom i fajkarzom, znowu okazała się niezwykle gościnnym dla nich miejscem.
Kolejny kongres AIdP odbędzie się za rok w Budapeszcie, ale już (być może) w szerszym gronie. Zaproszenie do członkostwa w Akademii otrzymali bowiem: Zbyszek Bednarczyk i Piotr Jakubowski. Gratulujemy!